Předvánoční tvoření na téma: Byly by Vánoce bez vody?

vánoční_tvořivé_dílničky2019_v06

Rodinný den na Litavce na téma VODA

Voda__rodinný_den_LITAVKA_2019_v04

Tentokrát se mohli účastníci na chvilku proměnit v živočicha. Na naučné stezce se o sobě dozvědět zajímavá fakta a pomocí zábavných indicií postupně vypátrat, kdo vlastně jsou a jak jejich život souvisí s VODOU.

Svoje stanoviště zde měl i kolektiv rybářů z MO ČRS Příbram pod vedením pana Tomáše Jarolímka. Přivezli ukázat některé živé zástupce vodní říše. Naučili zájemce s rybářským náčiním a odpovídali na zvídavé dotazy návštěvníků.

Velká radost byla opět poslouchat znalosti a zážitky pana Mgr. Davida Fischera (zoologa Hornického muzea Příbram) , který nám ukázal v praxi jiný druh lovu ryb a dokázal, že Litavka je opravdu „živá“. Nejen o nalovených rybách jsem se pak dozvěděli mnoho zajímavostí. A právě takto nabité poznatky zůstanou v dětech opravdu živé a oni je pak dokáží využít i při dalším studiu. (ověřeno v praxi našimi dětmi)

Samozřejmě se i tvořilo, drátkovalo, skládali se origami,  malovalo se, „foukala se řeka“ a další aktivity na téma VODA.

A právě téma VODA si přišlo prohlédnout, poslechnout, zažít, probádat  a vyzkoušet unikátní pomůcky inspirované Montessori pedagogikou mnoho malých i velkých obyvatel Příbrami a okolí.  Ti se pak přesvědčili, že učit se dá živě a svěže, jako když teče horská bystřina.  Jsme rádi, že i my jsme mohli přispět svou „kapkou do moře vzdělávání“

 

Sobotní Den životního prostředí na Litavce

61287848_612308769180349_8482089187263119360_o

V sobotu 22. 6. od dopoledních hodin to na Litavce opět žilo a my toho byli příčinou.

Společně s mnoha příslušníky rodin z Příbrami a okolí  a za finanční podpory města jsme mohli oslavit Den životního prostředí a to opět v krásném prostředí lesoparku Litavka. Naší snahou bylo inspirovat příchozí o tom, že je možné žít udržitelný život a chovat se sám k sobě i ke svému okolí s větším respektem a péčí, tedy zdravěji pro všechny.  Na návštěvníky čekala hned na začátku napínavá stezka plná otázek s ekologickou tématikou. Na různých stanovištích si mohli opět s osvědčenými Montessori pomůckami vyzkoušet a poučit se o důležitosti různých biomů. Jako například les, louka, vodní plochy další. Na jednom ze stanovišť si mohli také prohlédnout různé pomůcky včelaře, poznat život včel a z úst Veroniky Etrychové mimo jiné i vedoucí včelařského kroužku v Bohutíně si vyslechnout mnoho zajímavostí a rad okolo tohoto užitečného hmyzu. Tvoření bylo již samozřejmou součástí a každý si mohl odnést květy vyzdobenou bavlněnou tašku, kterou jistě pak s chutí bude využívat na nákupech místo igelitových pytlíků.  Stanoviště Eko domov pak ukázalo názorné ukázky toho, jakými lehce vyrobitelnými přípravky lze doma nahradit drahé chemické produkty.  A neposlední řadě se malí i velcí pobavili a poučili při sledování divadelního představení Vivat Kompostela, kde jádřinec Rubín v doprovodu zahradníka a popeláře podniká oddyseovskou cestu domů. Na své pouti se ve vzpomínkách vrací do dětství, navštěvuje skládku i spalovnu odpadů, aby se nakonec odvážil skočit do kompostéru, nechal se rozložit půdními organismy a v podobě kompostu se vrátil na rodnou zahradu. Děti se do představení zapojili aktivně a to co si vyzkoušeli si jistě lépe zapamatují a budou používat i ve svém životě.

 

 

O vydařeném dni na Litavce si můžete přečíst zde:

www.pribram.cz Den životního prostředí na Litavce v Příbrami

 

 

A znovu v terénu tentokrát jsme prozkoumali svět vodních bezobratlých

Znovu jsme se sešli s Mgr. Davidem Fišerem mimo jiné zoologem Hornické muzea Příbram. A bádali jsme nad roztodivnými bezobratlovci vodní říše v lesoparku Litavka v Příbrami.

Další z celé řady akcí podpořených městem Příbram. vodní-bezobratlí

_MG_1893

Byly jsme v terénu nejen za obojživelníky

Obojživelníci_terénní_exkurze_2019_v03

 

Ochutnávka z poutavé a velmi zajímavé terénní exkurze, která se uskutečnila 8. května díky finanční podpoře města Příbram a ve spolupráci s pracovníky Hornického muzea Příbram a Agentury ochrany přírody a krajiny, správy CHKO Brdy v lokalitě Felbabka. Vycházka byla zaměřena zejména na život vodních tůních na územích ovlivněných dlouhodobou vojenskou činností. Malí i velcí se seznámili s různými druhy živočichů žijících v lokalitě Felbabka. Dozvěděli se mnoho zajímavých faktů ze života hadů, ještěrek, obojživelníků nebo hmyzu. Vše se neslo v duchu ochrany přírody a předávání tohoto poselství,  že bez vody není život, našim dětem. Účastníci měli možnost si své nabyté poznatky ověřit na vzdělávacích pomůckách inspirovaných Montessori pedagogikou. Nebo si užít „žabí“ hry či tvoření.

 

A také jsme čerpali inspiraci k vlastním bylinkářským pokusům

Komentované_vycházky_2019_v02

 

A reportáž z druhé procházky zde:

Druhá letošní bylinková vycházka na Litavce v Příbrami

 

Den ptactva na Litavce,

letak-pataci

který proběhl v neděli 14. dubna, také díky finanční podpoře města Příbram se i přes netypicky chladné jarní počasí velmi vydařil.  Akci navštívila a různé aktivity z ptačího světa si užila více než stovka malých i velkých účastníků.  Na stanovišti ornitologů byl vidět opravdový skvost – ledňáček říční a přítomní se dozvěděli zajímavosti a fakta nejen o něm, ale i dalších odchycených ptácích. Letové ukázky, poutavý výklad a bezprostřední blízkost dravců a sov sokolnické společnosti TEIR uchvátila nejen ty, co si mohli nechat přistát dravce na ruku, ale každého kdo přišel. Ani velký chlad nezabránil maminkám a dětem sundat rukavice a tvořit siluety ptáčků z bavlnek na dřevo a krásnou čelenku z pestrobarevného peří si odneslo snad každé dítě.  A kdo netvořil výtvarně udělal si na konci trasy dřevěnou budku nebo krmítko. Doufejme, že množství unikátních pomůcek a získaných informací v mnoha podobách zaujalo všechny zúčastněné a opeřeným kamarádům se dostane naší větší péče a ochrany, kterou si jistě zaslouží.  A my se budeme moci radovat z jejich zpěvu a obdivovat se jejich různorodým dovednostem i nadále.

 

 

 

 

Rodinný den v lesoparku Litavka

Rodinný den v lesoparku Litavka 28. září 2018
Rodinný den v lesoparku Litavka 28. září 2018

Na naši akci, uskutečněné i díky finanční podpoře města Příbram , v pátek 28. září v lesoparku Litavka vás přišlo několik stovek. Váš zájem nás moc těší.

signposting_životnÃ__prostÅ_edÃ__spolek_DaR__mÄ_sto_PÅ_Ã_bram02Rodinný den v lesoparku Litavka 28. září 2018

Naučná stezka v lesoparku Litavka ožila díky Montessori aktivitám a pomůckám našeho spolku, které s výjimkou dílny a hmyzu, navazovali na naučné tabule. Spolu jsme se mohli pobavit i poučit nad pomůckami z osmi stanovišť: Ryby a voda, Obojživelníci a plazi, Ptáci, Stromy a houby, Havěť neboli hmyz, Les a Savci a Dílna. Podívejte se, jak to na stezce vypadalo.

 

 

 

Mnoho z vás bylo fascinováno pomůckami, které byly k dispozici. Ptali jste se nás, jestli je používáme v klubu pro děti. Tyto pomůcky jsou v klubu k dispozici vždy na nějakou dobu, v závislosti na tématu, kterému se zrovna věnujeme. Pak se zase vymění za pomůcky k jinému tématu nebo ročnímu období. Takže ano, přijďte se na ně podívat, vyzkoušet si je, učit se s nimi. Více o úvodním setkání pro zájemce o klub najdete zde http://www.detiarodice.cz/klub-pro-deti/uvodni-setkani/

Podívejte se jak malé dětské ruce rozebírají, skládají, manipulují, přenášejí, hmatají, zkoumají, tvoří = učí se.

Nikdo jim neříká, co mají dělat. Prohlédnou si, co je v nabídce a vyberou si, co je zajímá. S tím pak soustředěně pracují. Každý se řídí svým zájmem a svojí potřebou. A právě proto se všichni učí a respektují navzájem. Můžou sedět vedle sebe a i když každý potřebuje něco jiného, neruší se, jsou jeden druhém vzorem a inspirací.

návštěvníci rodinného dne zkoumají pomůcky o vodním prostředí

spolu u stolu

Tímto způsobem by se mohli učit i ve škole. K tomu, aby mohla vzniknout škola postavená na principech Montessori je však potřebný větší zájem veřejnosti. Pokud vás to zajímá, dejte nám o sobě vědět.